ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ιχνηλατώντας τα τραγούδια...

Πήγαινε κάτω

ιχνηλατώντας τα τραγούδια... Empty ιχνηλατώντας τα τραγούδια...

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΗΣ Δευ 19 Ιαν 2009, 9:35 pm

τον τελευταίο καιρό διαβάζω ξανά πολύ. αφορμή στάθηκε η τηλεοπτική εκπομπή. δεν θέλω να προσομοιωθώ με τις ευκολίες και τη ρηχότητα ενός μέσου που, έτσι κι αλλιώς, με απωθεί. αντιμετωπίζω την προετοιμασία της εκπομπής σαν προετοιμασία ενός αυτοτελούς ντοκιμαντέρ ή ταινίας, ένα είδος οπτικού δοκιμίου. κι αυτό είναι τρομακτικά χρονοβόρο και πιεστικό όταν, μάλιστα, έχω μια εβδομάδα μόνο για την ολοκλήρωση κάθε εκπομπής.

ας επιστρέψουμε, καλύτερα, στο διάβασμα. παρότι τόσα χρόνια στα τοπία του δημοτικού τραγουδιού νιώθω ότι είμαι ακόμη στο Άλφα! ο πλούτος της λαϊκής ποίησης με εμπνέει κάθε μέρα και περισσότερο. η δύναμη της αλληγορίας, το βάθος του συναισθήματος, η αφηγηματική ορμή, η προφορικότητα του λόγου στα όρια της μελωδικότητας ακόμη και στην εκφορά του... και, σίγουρα, η αποκαλυπτική ματιά της προσέγγισης στις αιώνιες ανθρώπινες θεματικές, του έρωτα και του θανάτου. που και που, όσο προλαβαίνω, θα αφήνω κι εδώ κάποιες συντεταγμένες της ιχνηλασίας μου για όποιον θέλει να ακολουθήσει ή να συναντηθούμε...

ξεκινάω από μια συλλογή του ΧΑΣΙΩΤΗ με ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ από τα μέσα του 19ου αιώνα. σήμερα συνάντησα την εξής απρόσμενη παραλλαγή του γνωστότατου "ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΣΟΥ". εκεί όπου η κόρη λέει στο Γιάννη να της δώσει το μαντήλι του για να το μοσχοπλύνει ο Γιάννης ξαφνικά αποκρίνεται:
"- με τι το πλένεις, κόρη μου, με το το σαπουνίζεις;
- Βάνω το δάκρυ μου νερό, το σιάλιο μου σαπούνι,
βάνω και τα στηθάκια μου καρούτα και το πλένω"

καρούτα ή κουρούτα λέμε τη βρύση ή, μάλλον, το μέρος όπου μαζεύεται το νερό από την πηγή ή τη βρύση. φανταστείτε, τώρα, τα στηθάκια της κόρης σαν κουρούτα, παραδοθείτε στη δύναμη, στη γοητεία και το σάρκινο ερωτισμό της βαθύτατης αθωότητας της λαϊκής ποιητικής...

ΑΛΕΞΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 54
Registration date : 07/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης