ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

CAMERA STYLO! ένα διαδικτυακό περιοδικό, αξίζει!

Πήγαινε κάτω

CAMERA STYLO! ένα διαδικτυακό περιοδικό, αξίζει! Empty CAMERA STYLO! ένα διαδικτυακό περιοδικό, αξίζει!

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τετ 20 Μάης 2009, 12:45 pm

με το Γιάννη ανταμώσαμε φοιτητές. εκείνος Νομική εγώ Πολυτεχνείο. και οι δύο με κινηματογραφικές παρεκκλίσεις από τα πρώτα χρόνια των σπουδών μας. ανταμώναμε στο Κινηματογραφικό Τομέα του ΘΤΠΑ (Θεατρικό Τμήμα Πανεπιστημίου Αθηνών), κάνοντας και προβολές στην υπέροχη "ΙΡΙΔΑ", Ακαδημίας και Ιπποκράτους. η παρέα μας μάλλον είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και για τους τρίτους. αφού, λίγα χρόνια μετά, μια ταινία μεγάλου μήκους ασχολήθηκε μαζί μας, μετατρέποντάς μας σε ...φιλμικούς ήρωες! η ταινία ήταν του Χρήστου Σιοπαχά και λεγόταν "ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΤΗΣ ΜΥΓΑΣ" και είχε στους βασικούς της ρόλους τον Αλέκο και τον Γιάννη, με σαφείς αναφορές. ελόγου μου, είχε μέχρι και αποσπάσματα από την τότε ραδιοφωνική μου εκπομπή ("ακροβάτες της 3ης πρωινής") ενώ για τον Γιάννη είχε κάτι πολύ ιδιαίτερο, copy paste από τη ζωή του. ο Γιάννης που λέτε, και στη ζωή του και στην ταινία, πήγαινε σε βιβλιοπωλεία, βούταγε ό,τι ήθελε να διαβάσει (no money no honey...) και αφού το διάβαζε το επέστρεφε όπως ήταν στο βιλιοπωλείο, και πάλι χωρίς να τον καταλάβουν. και αυτό συστηματικά! με τα χρόνια ο Γιάννης συνεχισε στο ΘΤΠΑ διδάσκοντας στα κινηματογραφικά σεμινάρια, παίζοντας σε θεατρικές παραστάσεις, κάνοντας μια από τις πιο πλούσιες συλλογές ταινιών σε dvd που υπάρχουν σήμερα. τα τελευταία χρόνια εξάπλωσε τα σεμινάρια κι εκτός ΘΤΠΑ κι εκτός Αθήνας (κυρίως Πάτρα) και έφτιαξε ένα πολύ ενδιαφέρον διαδικτυακό κινηματογραφικό περιοδικό που σας προτείνω ανεπιφύλακτα.η ηλεκτρονική του διεύθυνση είναι http://camerastyloonline.wordpress.com/ . το όνομά του το πήρε από τον πρωτοπόρο Τζίγκα Βερτώφ και τη δεκαετία του 20 στο σοβιετικό σινεμά. στο περιοδικό του ΓΙΑΝΝΗ θα βρείτε και ευρύτερα πληροφορίες για τα πολιτιστικά δρώμενα. εμείς πάντως το ποσθέσαμε στα favorites, αξίζει!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 406
Registration date : 07/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης