ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΟ ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ και η "ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ"

Πήγαινε κάτω

ΤΟ ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ και η "ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ" Empty ΤΟ ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ και η "ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ"

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΗΣ Κυρ 23 Δεκ 2007, 2:43 pm

Το χώρο στην Αρτέμωνος 9 το γνώρισα πρώτη φορά στις συναυλίες της "ΧΑΟΝΙΑΣ" εκεί. Πρέπει να ήταν 1998 όταν η Μαριάννα από τις τότε "ΦΩΝΕΣ" μου ζήτησε να τραγουδήσουμε εκεί. Μπαίνοντας ο χώρος μου φάνηκε λιγάκι ψυχρός, η απόσταση από τη σκηνή ως τον κόσμο μεγάλη, η κολώνα στη μέση της αίθουσας κάτι σαν τείχος του Βερολίνου στη σχέση μας με τους ορθίους που βιωματικά ήταν πάντα αλληλέγγυα. Όποτε τραγουδούσαμε στις "ΦΩΝΕΣ" δεν χρησιμοποιούσαμε μικρόφωνα αλλά οι φωνές "γέμιζαν" το χώρο. Στη σκηνή υπήρχε και το πιάνο της Μαριάννας που μας περιόριζε. Ετοιμάζαμε τότε ιδιόχειρα χαρτάκια με το πρόγραμμα- Χριστούγεννα 1999 πήραμε τον πρώτο υπολογιστή και δεν είχαμε εκτυπωτικές πολυτέλειες. Η Μαριάννα στήριζε όπως μπορούσε, μέχρι και διήμερο 6,7/1/1999 θυμάμαι, Παρασκευή & Σάββατο! Εκεί γνωρίσαμε ως θεατές αρκετούς κατοπινούς συνταξιδιώτες.

Τα χρόνια - κατά τη γνωστή τους συνήθεια - πέρασαν και κάπου στο 2003 η Μαριάννα μου ρίχνει την ιδέα να αγοράσω τις "ΦΩΝΕΣ". Εμένα από τη μια μου μπήκε και από την άλλη μου βγήκε. Μόλις γύριζα από τον Αγγελόπουλο, το μυαλό μου ήταν στο σινεμά, το ραδιόφωνο και τα πολυφωνικά, που καιρός και για άλλα μπλεξίματα. Πέρα από αυτό οι σκέψεις μου για τον τρόπο λειτουργίας των μικρών σκηνών δεν ήταν διόλου κολακευτικές. Σεπτέμβριος 2004, επιστρέφω από ένα πολυφωνικό καλοκαίρι, το Κέντρο Κινηματογράφου κηρύσσει ...πτώχευση ουσιαστικά στο χώρο της παραγωγής για 1-2 χρόνια και το τηλέφωνο χτυπά. Η Μαριάννα επαναφέρει την πρόταση που τώρα για ένα ανεξήγητο λόγο χάνει τις αυτόματες διαπεραστικές ικανότητες στα αυτιά μου. Σε πείσμα της άποψης κάποιων δικών μου ανθρώπων αποφασίζω να κάνω το βήμα έστω και με την ψευδαίσθηση του προσωρινού. Ο ορίζοντας μπήκε για 2 χρόνια τότε και με πρόθεση να δημουργηθεί ένα βήμα προβολής αγαπημένων μουσικών που κινούνται στην άλλη όχθη των αγοραίων ηθών της πολιτιστικής διαχείρισης των ημερών. Προσπάθησα να αλλάξω τη θερμοκρασία του χώρου, δεν τόλμησα όμως την πλήρη ανατροπή των προδιαγραμμένων συμβάσεώ του, το να γίνει δηλαδή ένα στέκι με κοινά μεγάλα τραπέζια, ...εξοντωτικά φτηνές τιμές, όχι μουσική σκηνή αλλά μουσικό καφενείο ή, μάλλον, καφενείο των μουσικών-όσοι γνωρίζουν θα εννοήσουν...

Τα χρόνια - κατά τη γνωστή τους συνήθεια - πέρασαν και η "ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ" ταξιδεύει στον τέταρτο χρόνο της. Χθες βράδυ, αργά μετά τη συναυλία του Αμαραντίδη, κάτσαμε στα μαξιλάρια της σκηνής και την τηρούσαμε στο ελάχιστο φωτισμό της. Αγαπήσαμε το χώρο αυτό παρά τους περιορισμούς του, αγαπήσαμε όχι από συνήθεια αλλά από αναπόφευκτη ανάγκη δημιουργίας. Και είπαμε κάτι να ετοιμάσουμε πάλι εκεί και το έμπα του 2008 να είναι και έμπα σε μια ...άλλη ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ. Και αυτό δεν μπορεί παρά να αναφέρεται και στο πολυφωνικό τραγούδι. Λίγο υπομονή, ο Άγιος Βασίλης όπου νάναι ξεκινάει. Εμείς τις επιθυμίες μας του τις στείλαμε...

bounce

ΑΛΕΞΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 54
Registration date : 07/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης